Soutěžní témata – Soutěž vědomostí o Polsku a České republice

Soutěž vědomostí o Polsku a České republice

Nowa Ruda, 23. října 2017

Soutěžní témata

1. Dějiny Polska, zejména po roce 1918.

2. Dějiny České republiky, zejména po roce 1918.

3. Základní znalosti o ekonomice Polska a České republiky.

4. Základní znalosti o kultuře a společnosti v Polsku a České republice.

5. Znalost nejdůležitějších polsko-českých vztahů včera i dnes.

6. Řešení praktických úkolů (níže uvedené otázky):

Ve druhé části budou účastníci řešit dva ze čtyř praktických úkolů. Každá skupina je řeší společně. Seznam 4 praktických úkolů je uveden níže:

1. Polsko-české rozhovory

– Přijeli jste do České republiky. V restauraci si chcete objednat 4 porce knedlíků. Snažte se komunikovat (pro účastníky z Polska).

– Přijeli jste do Polska. V restauraci si chcete objednat 4 porce ruských pierogů. Snažte se komunikovat (pro české účastníky).

2. Fotografie

Kamarád ze Spojených států, který mluví vaším jazykem, se chce pochlubit 4 fotkami, které udělal během cestování. Pomozte mu odhadnout, které vyfotil v Polsku a které udělal v České republice. Hádejte, co reprezentují.

3. Cestovní ruch

Plánujete polsko-českou cestu. Ukaž na mapě, které 3 místa v Polsku a které 3 místa v České republice stojí za to navštívit a zdůvodněte proč (co je tam zajímavého).

4. Lidé

Kamarád má za úkol rozpoznat, které z postav byli Poláci, a které Češi, a co pro své národy udělaly. Každý tým obdrží 4 portréty osob.

Možné postavy z Polska: Lech Walesa, papež Jana Pavel II, Marie Curie-Sklodowská, Józef Piłsudský, Robert Lewandowský, Fryderyk Chopin.

Možné postavy z České republiky: Václav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Antonín Dvořák, Petr Čech, Karel Gott, Jan Hus.

Stav dne 25. září 2017. V programu mohou nastat minimální změny.

Veřejný úkol spolufinancovaný Ministerstvem zahraničních věcí Polské republiky v rámci konkurzu “Polsko-české Fórum 2017”.