Zagadnienia konkursowe – Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

Nowa Ruda, 2 grudnia 2019 r.

ZAGADNIENIA KONKURSOWE

1 . Historia Polski, w szczególności po 1918 roku.

2 . Historia Czech, w szczególności po 1918 roku.

3. Droga Polski i Czech do niepodległości

4 . Podstawowa wiedza o gospodarce Polski i Czech.

5 . Podstawowa wiedza o kulturze i społeczeństwie Polski i Czech.

6 . Znajomość najważniejszych relacji polsko-czeskich wczoraj i dzisiaj.

7 . Znajomość rozwiązań pytań części praktycznych (pytania publikowane poniżej):

W drugiej części uczestnicy rozwiążą wylosowane dwa z pięciu zadań praktycznych. Każda

grupa będzie rozwiązywała je wspólnie. Lista 5 zadań praktycznych znajduje się poniżej:

1. Rozmówki polsko-czeskie

– Przyjechaliście do Czech. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje kotletów schabowych i zupy czosnkowej. Spróbuj się porozumieć. (dla uczestników z Polski).

– Przyjechaliście do Polski. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje pierogów z kapustą i grzybami. Spróbuj się porozumieć (dla uczestników z Czech).

2. Zdjęcia

Koleżanka ze Stanów Zjednoczonych, która mówi w Twoim języku chce pochwalić Ci się 4 zdjęciami, które zrobił w trakcie podróży. Pomóż mu odgadnąć, które zostały zrobione w Polsce, a które w Czechach. Odgadnij co przedstawiają.

3. Filmy

Kolega z Chin znalazł w internecie filmy z ważnych wydarzeń związanych z historią Polski i Czech. Określ, czego dotyczą oraz kto na nich występuje.

4. Turystyka

Planujesz polsko-czeską podróż. Pokaż na mapie, do jakich 3 miejsc w Polsce, a do jakich 3 miejsc w Czechach warto pojechać i uzasadnij dlaczego (co tam się znajduje)

5. Ludzie

Kolega ma za zadanie rozpoznać, które z postaci były Polakami, a które Czechami oraz jaką pełnią/pełnili funkcję lub co ważnego zrobiły dla swoich narodów. Każda z drużyn dostanie 4 zdjęcia portrety osób.

Możliwe postaci polskie: Olga Tokarczuk, Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Henryk Sienkiewicz, Maria Curie-Skłodowska, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Ignacy Jan Paderewski, Robert Lewandowski, Fryderyk Chopin, Krzysztof Piątek, Adam Małysz

Możliwe postaci czeskie: Ester Ledecká, Alexander Dubček, Vaclav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Antonín Dvořák, Petr Čech, Karel Gott, Jan Hus, Jaromir Nohavica, Miloš Forman, Bohumil Hrabal, Bedrich Smetana, Vaclav Klaus

Stan na 01.11.2019 r. Zagadnienia mogą ulec minimalnym zmianom.