Soutěž vědomostí o Polsku a České republice

Po velkém úspěchu celonárodních turnajů znalosti “První pomoci” organizovaných naší asociací zahajujeme nový projekt – Soutěž znalostí o Polsku a České republice. Cíl je jednoduchý: povzbudit mladé lidi, aby se seznámili se svými vrstevníky ze sousední země a aby se zábavnou formou dozvěděli co nejvíce o kultuře, historii a životě v České republice a Polsku. Ti nejlepší vyrazí spolu se svým opatrovníkem na výlet do Prahy nebo Varšavy – pokud vyhraje český tým.

Soutěž se bude konat v pondělí 23. října 2017 v turistickém a sportovním centrum CTS v Nowé Rudě. Účast v soutěži je zdarma. Pro registraci postačí vyplnit jednoduchý krátký formulář (zabere přibližně 3 minuty). Přihlášky budeme přijímat do 18. října. Rozhoduje pořadí podání přihlášky.

Ceny

Vítězný tým v kategorii nad 16 let (střední školy) navštíví Prahu (pokud vyhraje polská škola) nebo Varšavu (pokud zvítězí česká škola). Vítězný tým v kategorii do 16 let bude mít možnost navštívit ZOO – Safari ve Dvoře Králové. Připravili jsme také řadu dalších cen, ale to už je překvapení.

Pravidla soutěže

Účastníci z Polska a České republiky budou soutěžit ve dvou věkových kategoriích (do 16 let a nad 16 let), ve školních skupinách pro 4 osoby. Turnaj se skládá ze dvou částí. První část je uzavřený test sestávající ze 40 otázek. Ze 4 odpovědí bude správná pouze jedna. Otázky se budou týkat znalostí o společnosti, kultuře a historii Polska a České republiky. Polovina otázek se bude týkat Polska a druhá polovina České republiky (někdy se otázky budou týkat obou zemí Polska i České republiky). Na vyplnění testu budou mít účastníci 50 minut. Otázky budou pro účastníky z Polska a České republiky stejné. Účastníci z Polska obdrží test v polštině a čeští účastnící v češtině.

Ve druhé části budou účastníci řešit dva vylosované úkoly ze čtyř praktických úkolů. Každá skupina je bude řešit společně. Seznam 4 praktických úkolů je uveden níže:

1. Polsko-české rozhovory

– Přijeli jste do České republiky. V restauraci si chcete objednat 4 porce knedlíků. Snažte se komunikovat (pro účastníky z Polska).

– Přijeli jste do Polska. V restauraci si chcete objednat 4 porce ruských pierogů. Snažte se komunikovat (pro české účastníky).

2. Kamarád ze Spojených států, který mluví vaším jazykem, se chce pochlubit 4 fotkami, které udělal během cestování. Pomozte mu odhadnout, které vyfotil v Polsku a které udělal v České republice. Hádejte, co reprezentují.

3. Plánujete polsko-českou cestu. Ukaž na mapě, které 3 místa v Polsku a které 3 místa v České republice stojí za to navštívit a zdůvodněte proč (co je tam zajímavého).

4. Kamarád má za úkol rozpoznat, které z postav byli Poláci, a které Češi, a co pro své národy udělali. Každý tým obdrží 4 portréty osob.

Možné postavy z Polska: Lech Walesa, papež Jana Pavel II, Marie Curie-Sklodowská, Józef Piłsudský, Robert Lewandowský, Fryderyk Chopin.

Možné postavy z České republiky: Václav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Antonín Dvořák, Petr Čech, Karel Gott, Jan Hus.

Stravování a ubytování

Během přestávky budou účastníci moci využít restauraci “Sportowa”, která se nachází ve stejné budově jako hala, kde se soutěž uskuteční. Po předložení soutěžního identifikátoru budou účastníci moci zakoupit obědové menu za 15 PLN. Vzhledem k umístění lokality Nowa Ruda doporučujeme přijet den předem a navštívit nejdůležitější turistické atrakce. Pro účastníky turnaje připravil hotel CTS, který se nachází poblíž místa soutěže, nabídku ubytování.

Veškeré informace poskytujeme emailem: kontakt@skozk.eu

Dej Soutěži znalostí o Polsku a České republice like na Facebooku

Hlavní organizátor: Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej

Spoluorganizátoři: Sdružení Evropa Union Broumov, Sdružení Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka

Mediální partneři: Gazeta Noworudzka, Gazeta Kłodzka, Gazeta Ząbkowicka, Gazeta Świebodzicka, portál Klodzko24.eu, portál Nowaruda24.pl, časopis “Ziemia Kłodzka – Od kladského pomezí – Glatzer Bergland”.

Soubory ke stažení:

– Pravidla znalostní soutěže o Polsku a České republice

– Tématika soutěžních otázek

– Pozvánka a program

Veřejný úkol spolufinancovaný Ministerstvem zahraničních věcí Polské republiky v rámci konkurzu “Polsko-české Fórum 2017”.