Ratowanie po raz siedemnasty

Uczniowie z całej Polski będą rywalizować w 17. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. Trwa rejestracja szkół na wydarzenie, które odbędzie się już 20 maja 2019 roku w Nowej Rudzie.

Jest taki jeden dzień w roku, gdy Nowa Ruda staje się prawdziwą stolicą polskiego ratownictwa. Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej co roku organizuje Turniej, w którym biorą udział drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. – Promujemy najwyższe wartości i uczymy pierwszej pomocy. Cieszę się, że uczniowie chcą sprawdzić i wzbogacić swoją wiedzę z ratowania ludzkiego życia– mówi Julian Golak, główny organizator wydarzenia i dodaje, że jak co roku zainteresowanie jest bardzo duże. Na Turniej zarejestrowały się już m.in. reprezentacje szkół z Warszawy, Poznania, Gdańska, czy też Gorzowa Wielkopolskiego. Organizatorzy zachęcają do jak najszybszej rejestracji drużyn szkolnych ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

Turniej składa się z dwóch części. Podczas pierwszej sprawdzana jest wiedza teoretyczna uczestników. W drugiej odsłonie Komisja Konkursowa ocenia praktyczne umiejętności ratowania ludzkiego życia przez młodzież biorącą udział w Turnieju. Na tej podstawie przyznawane są nagrody w trzech kategoriach „do 16 roku życia”, „powyżej 16 roku życia” oraz „najlepszy uczestnik”. W ubiegłych latach były to m.in. wyjazdy do Brukseli, Strasburga i Pragi, a także specjalistyczne szkolenie z zakresu ratownictwa górskiego.

W organizację Turnieju zaangażowanych jest kilkadziesiąt organizacji i instytucji. O wadze wydarzenia świadczą jego patroni. Turniej merytorycznie wspiera m.in.: prof. Juliusz Jakubaszko – Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

W przerwie rywalizacji co roku organizatorzy przygotowują specjalistyczny pokaz, podczas którego profesjonaliści pokazują jak ratować ludzkie życie np. podczas wypadku lub pożaru.

Turniej odbędzie się w poniedziałek 20 maja 2019 roku w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu. O 8.30 rozpocznie się rejestracja szkół, a o 9.15 wydarzenie zostanie oficjalnie otwarte. Szczegóły na stronie internetowej organizatora www.turniejpierwszapomoc.pl

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020