Wakacje edukacyjne dzieci i młodzieży z Białorusi na Dolnym Śląsku i Pomorzu

Od 1 do 13 lipca 2018 roku, 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży Szkoły Społecznej ZPB przy parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Lidzie (Grodzieńszczyzna) już po raz 21 miała możliwość uczestniczyć w edukacyjno-krajoznawczym przyjeżdzie do Polski, na Dolny Śląsk oraz na Pomorze. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej.

Ten wspaniały wyjazd zawdzięczamy Samorządowi Województwa Dolnośląskiemu oraz Stowarzyszeniu Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej, na czele z Julianem Golakiem, dzięki któremu był możliwy wakacyjny pobyt grupy z Grodzieńszczyzny.

W tej grupie mieliśmy dzieci, młodzież i dorosłych uczących się języka polskiego przy Parafii w Lidzie i w nowym punkcie nauczania w Woronowie. Cały program pobytu miał na celu poszerzenie wiedzy o kraju przodków, poznawanie historii i kultury niezwykłego i niepowtarzalnego w swej urodzie regionu Dolnego Śląska. Przez 9 pierwszych dni zwiedzaliśmy Województwo Dolnośląskie oraz Czechy . W pierwszych dniach pobytu zapoznaliśmy się z Wrocławiem – stolicą Dolnego Śląska, zwiedziliśmy m. innymi Ostrów Tumski, Rynek, Plac Solny, Katedrę Św. Jana. Mieliśmy okazję poznać p. dr A. Juzwenkę, dyrektora Zakładu Narodowego „Ossolineum”, oraz Muzeum Pana Tadeusza, ks. prof. dr hab. Józefa Patera, dyrektora Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej oraz zobaczyć Panoramę Racławicką.

Tegoroczny pobyt był bardzo historyczny, bo byliśmy z grupa uczestnikami uroczystego otwarcia kolejnej stacji na Międzynarodowym Szlaku Św. Wojciecha , głównego patrona Polski. Uczestniczyliśmy aktywnie w uroczystościach otwarcia „Stacji Wołów” oraz ”Stacji Milicz”.

Niezwyklą atrakcją dla dzieci była wizyta w ZOO i Afrikarium, Zwiedzanie z przewodnikiem Stadionu Miejskiego, Hali Stulecia raz Muzeum Zajezdnia, przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Codziennie było coś nowego w programie przygotowanym przez p. Juliana Golaka, który zaprasza dzieci i młodzież z polskich rodzin z Białorusi regularnie już od 20 lat. Została zorganizowana także wycieczka na Uniwersytet Wrocławski dogłównego gmachu, gdzie osobiście sam rektor prof.dr.hab. Adam Jezierski oprowadził nas po uniwersytecie i opowiedział o historii i obecnej działalności UWr.Zaprowadził nas także na Wieżę Matematyczną, a na zakończenie wycieczki zaprowadził nas do Sali Muzycznej „Oratorium Marianum”,gdzie mogliśmy podziwiać dźwięki zabytkowych organów i wysłuchać pięknego koncertu.

Uczestnicy pobytu mieli możliwość spotkać się z wiceprezydentem Wrocławia p. Adamem Grelem w Sali Rady Miejskiej, Wojewodą Dolnośląskim p. Pawłem Hreniakiem oraz Radnymi Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Nasz pobyt był zawsze w ruchu, bo w tak krótkim czasie tak wiele zobaczyliśmy, że możemy pochwalić się z miłych wrażeń pobytu, przywieźliśmy bardzo wiele dobrych wspomnień do domów rodzinnych. To co zobaczyliśmy przez te 13 dni, to więcej niż nasi uczestnicy mogli zobaczyć do tej pory w swoim życiu. We Wrocławiu organizatorzy zorganizowali także zabawę terenową dla dzieci i rodzin „ poszukiwanie krasnali na wrocławskim rynku” i Placu Solnym. Na początku pobytu każdy z uczestników otrzymał zeszyt ,żeby każdego dnia notować swoje wrażenia, prowadząc pamiętnik, za który na zakończeniu pobytu otrzymaliśmy pamiątkowe nagrody.

Wyjeżdżaliśmy z grupą w okoliczne miejscowości m.in do Lubiążu ,gdzie zapoznaliśmy się z historią Cystersów, którzy zamieszkiwali w początkach polskiej państwowości w tych okolicach, zobaczyliśmy słynny klasztor oraz Stawy Milickie, wielkie dziedzictwo kultury pozostawione przez Cystersów, jeździliśmy na bryczkach podziwiając piękno przyrody Doliny Baryczy, m.in czwartego co do wielkości w Europie – Stawu ”Duża Mewa”.

Niezapomnianą atrakcją naszego pobytu był wyjazd nad Jezioro Mietkowskie , gdzie mieliśmy zajęcia sportowo-rekreacyjne: żeglowanie, rowery wodne, motorówki, oraz spotkanie integracyjne z mieszkańcami Gminy Żarów i Leszkiem Michalakiem, burmistrzem Żarowa, dzięki któremu był możliwy odpoczynek naszej grupy nad wodą.

Nasz pobyt został wzbogacony w „letnią szkołę”, a także warsztaty muzyczne. Po kolacji gromadziliśmy się z uczniami na wykładach prelegentów z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Polsko -Czeskiego Towarzystwa Naukowego.Tematy tegorocznych wykładów były w większości skierowane na 100- rocznicę Niepodległości Polski, („ Architektura Wrocławia od okresu piastowskiego, aż po dzień dzisiejszy,,, ”Odrodzenie państwowości”, Droga do wolności – 1918r oraz wiele innych prelekcji.

Ponadto uczestnicy wyjazdu zostali zapoznani z ofertą edukacyjną uczelni wrocławskich, kierunkach studiów, oraz możliwością studiowania w oparciu o programy Unii Europejskiej ERASMUS.

W ostatnim dniu pobytu na Dolnym Śląsku mieliśmy z grupą wyjazd do Nachodu (Rep. Czeska), gdzie organizatorzy pobytu chcieli nam pokazać, jak działa strefa Schengen, gdzie można przekraczać granicę bez sprawdzenia paszportów. W Kudowie – Czermnej mieliśmy Mszę Świętą w Kościele Św. Bartłomieja przy którym mieści się słynna Kaplica Czaszek, która mieliśmy możliwość zobaczyć.

Na zakończenie wakacji edukacyjnych w Polsce mieliśmy program wzbogacony w trzydniowy pobyt na Pomorzu w Województwie Pomorskim, gdzie odwiedziliśmy Szymbark „Dom do góry nogami”, najdłuższy stół świata, największy fortepian koncertowy świata. Zwiedzaliśmy Gdańsk , Sopot, byliśmy w Muzeum II Wojny Światowej, Europejskim Centrum Solidarności oraz na Westerplatte. Na zakończenie pobytu edukacyjnego w Polsce byliśmy w Szymbarku oraz w Muzeum Hymnu narodowego w Będominie, gdzie wszyscy zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego oraz spotkaliśmy się z przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego, p. Janem Klajszmitem.

Jestem pewna ze pobyt edukacyjny w Polsce był dla wszystkich uczestników wspaniałą okazją poznawania historii Polski i pozostawi niezapomniane wrażenia na długie lata.

Wakacje edukacyjne, które od lat przygotowuje i prowadzi p. Julian Golak z Nowej Rudy na Dolnym Śląsku, już na stałe wpisały się w program wychowawczo-edukacyjny dla dzieci i młodzieży z Lidy. Mam nadzieję że zaowocują one w przyszłości .

SWIETŁANA WORONO, (nauczycielka języka polskiego w Lidzie na Grodzieńszczyżnie).

Organizacja i współfinansowanie: