Otwarcie stacji Międzynarodowego Szlaku Św. Wojciecha

Kolejna stacja na Międzynarodowym Szlaku Św. Wojciecha otwarta. Tym razem uroczyście odsłonięto tablicę w Nowej Rudzie. Nasze stowarzyszenie było współorganizatorem wydarzenia.

Uroczystość otwarcia “stacji Nowa Ruda” na Międzynarodowym Szlaku Św. Wojciecha odbyła się 22 kwietnia 2018 roku na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Nowej Rudy i goście z Czech. Odsłonięcia tablicy informacyjnej dokonali oprócz twórców szlaku: Juliana Golaka i prof. Konrada Czaplińskiego także Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy oraz Zdenek Streubel, były starosta Broumova. Na okolicznościowej tablicy, jest pokazana trasa całej wędrówki św. Wojciecha z Pragi (przez trzy kraje czeskie, Dolny Śląsk, Wielkopolskę, wojew. kujawsko-pomorskie, warmińsko- mazurskie) aż do Gdańska.

W kościele Matki Bożej Bolesnej została odprawiona msza święta w intencji narodu polskiego i czeskiego. Mszy św. w sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych przewodniczyli ks. dziekan Krzysztof Iwaniszyn i ks. prałat Romuald Brudnowski. Po mszy świętej Ogólnopolski Teatr William-Es przedstawił sztukę teatralną pt. “Wojciechowe Ślady” w reż. Danuty Gołdon.

Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha autorstwa Juliana Golaka i prof. Konrada Czaplińskiego przebiega z Pragi do Gdańska. W zamyśle twórców ma być on nie tylko miejscem modlitwy dla pielgrzymów, ale także szlakiem turystyczno-edukacyjnym. Nowy szlak został uroczyście zainaugurowany przez prymasa Czech ks. kard. Dominika Dukę w katedrze praskiej w dniu 23. 04. 2016 roku, z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Od tego czasu otwierane są nowe stacje na poszczególnych odcinkach trasy.