XVI Ogólnopolski Turniej Wiedzy “Pierwsza Pomoc”

Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej jest głównym organizatorem 16. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy “Pierwsza Pomoc”. Do Nowej Rudy przyjadą szkoły z całej Polski, aby sprawdzać swoje umiejętności z ratowania ludzkiego życia. Rozpoczęliśmy już rejestrację drużyn.

Jest taki jeden dzień w roku, gdy Nowa Ruda staje się prawdziwą stolicą polskiego ratownictwa. Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej co roku organizuje Turniej, w którym biorą udział szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – ponadgimnazjalne.

– Naszą misją jest promowanie najwyższych wartości i zasad udzielania pierwszej pomocy. Cieszę się, że z roku na rok zainteresowanie Turniejem jest coraz większe. Uczniowie chcą sprawdzić i wzbogacić swoją wiedzę z ratowania ludzkiego życia – mówi Julian Golak, główny organizator wydarzenia i dodaje, że jak co roku zainteresowanie jest ogromne. Tylko w pierwszych dniach rejestracji zapisały się szkoły z 5 województw. Z racji dużego zainteresowania rekrutacja może zakończyć się szybciej – liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracji można dokonać elektronicznie na stronie www.turniejpierwszapomoc.pl/rejestracja

Turniej składa się z dwóch części. Podczas pierwszej sprawdzana jest wiedza teoretyczna uczestników. W drugiej odsłonie Komisja Konkursowa ocenia praktyczne umiejętności ratowania ludzkiego życia przez młodzież biorącą udział w Turnieju. Na tej podstawie przyznawane są nagrody w trzech kategoriach „najlepsza szkoła podstawowa”, „najlepsza szkoła ponadpodstawowa oraz „najlepszy uczestnik”. W ubiegłych latach były to m.in. wyjazdy do Brukseli, Strasburga i Pragi, a także specjalistyczne szkolenie z zakresu ratownictwa górskiego.

W organizację Turnieju zaangażowanych jest kilkadziesiąt organizacji i instytucji. O wadze wydarzenia świadczą jego patroni. Turniej merytorycznie wspiera m.in.: prof. Juliusz Jakubaszko – Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej. Patronami honorowymi są m.in. Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, dr Paweł Wróblewski – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

W przerwie rywalizacji co roku organizatorzy przygotowują specjalistyczny pokaz, podczas którego profesjonaliści pokazują jak ratować ludzkie życie np. podczas wypadku lub pożaru.

Turniej odbędzie się w poniedziałek, 21 maja 2018 roku w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu. O 8.30 rozpocznie się rejestracja szkół, a o 9.15 wydarzenie zostanie oficjalnie otwarte. Szczegóły na stronie internetowej  www.turniejpierwszapomoc.pl