Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

Jesteśmy głównym organizatorem Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach, który odbędzie się już 23 października 2017 r. w Nowej Rudzie.

Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej od 28 lat dba o rozwój relacji polsko-czeskich. Tym razem chcemy rozwijać przyjaźń pomiędzy młodzieżą z obu stron granic. Uczestnicy Konkursu będą rywalizować w części teoretycznej i praktycznej.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. – Do 18 października zgłosiło się kilkadziesiąt drużyn z Polski i Czech – mówi Julian Golak – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach.

Nagrody

Zwycięska drużyna w kategorii powyżej 16 roku życia (szkoły ponadpodstawowe) w nagrodę zwiedzi Pragę (gdy wygra szkoła polska) lub Warszawy (gdy wygra szkoła czeska). Zwycięska drużyna w kategorii poniżej 16 roku życia będzie mogła zwiedzić ZOO – Safari w Dvur Kralove. Przygotowaliśmy również szereg innych nagród, ale to już niespodzianka.

Zasady rywalizacji

Uczestnicy z Polski i Czech rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych (do 16 i powyżej 16 roku życia), w 4-osobowych grupach szkolnych. Turniej będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część to test zamknięty, składający się z 40 pytań. Spośród 4 odpowiedzi tylko jedna będzie poprawna. Pytania dotyczyć będą wiedzy o społeczeństwie, kulturze i historii Polski i Czech. Połowa pytań będzie dotyczyć Polski, a połowa Czech (czasem pytania będą dotyczyć zarówno Polski, jak i Czech). Na rozwiązanie uczestnicy będą mieć 50 minut. Pytania będą takie same dla uczestników z Polski i z Czech. Uczestnicy z Polski dostaną test w języku polskim, a uczestnicy z Czech w języku czeskim.

W drugiej części uczestnicy rozwiążą wylosowane dwa z czterech zadań praktycznych. Każda grupa będzie rozwiązywała je wspólnie. Lista 4 zadań praktycznych znajduje się poniżej:

1. Rozmówki polsko-czeskie
– Przyjechaliście do Czech. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje knedlików. Spróbuj się porozumieć (dla uczestników z Polski).
– Przyjechaliście do Polski. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje pierogów ruskich. Spróbuj się porozumieć (dla uczestników z Czech).
2. Kolega ze Stanów Zjednoczonych, który mówi w Twoim języku chce pochwalić Ci się 4 zdjęciami, które zrobił w trakcie podróży. Pomóż mu odgadnąć, które zostały zrobione w Polsce, a które w Czechach. Odgadnij co przedstawiają.
3. Planujesz polsko-czeską podróż. Pokaż na mapie, do jakich 3 miejsc w Polsce, a do jakich 3 miejsc w Czechach warto pojechać i uzasadnij dlaczego (co tam się znajduje)
4. Kolega ma za zadanie rozpoznać, które z postaci były Polakami, a które Czechami oraz co ważnego zrobiły dla swoich narodów. Każda z drużyn dostanie 4 zdjęcia portrety osób.
Możliwe postaci polskie: Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Maria Curie-Skłodowska, Józef Piłsudski, Robert Lewandowski, Fryderyk Chopin
Możliwe postaci czeskie: Vaclav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Antonín Dvořák, Petr Čech, Karel Gott, Jan Hus.