Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

Po wielkim sukcesie organizowanych przez nasze Stowarzyszenie Ogólnopolskich Turniejów Wiedzy “Pierwsza Pomoc”, rozpoczynamy nowy projekt – Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach. Cel jest prosty: zachęcić młodzież do poznania się z rówieśnikami z sąsiedniego kraju, dać jak najwięcej frajdy z uczenia się o kulturze, historii i życiu w Czechach i w Polsce. Najlepsi wyjadą z opiekunem w nagrodę na weekend do Pragi lub Warszawy – jeśli wygra drużyna czeska.

Konkurs odbędzie się w poniedziałek 23 października 2017 roku w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie. Udział w konkursie jest darmowy. Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić krótki formularz (ok. 3 minuty wypełniania). Rekrutacja potrwa do 18 października. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Nagrody

Zwycięska drużyna w kategorii powyżej 16 roku życia (szkoły ponadpodstawowe) w nagrodę zwiedzi Pragę (gdy wygra szkoła polska) lub Warszawy (gdy wygra szkoła czeska). Zwycięska drużyna w kategorii poniżej 16 roku życia będzie mogła zwiedzić ZOO – Safari w Dvur Kralove. Przygotowaliśmy również szereg innych nagród, ale to już niespodzianka.

Zasady rywalizacji

Uczestnicy z Polski i Czech rywalizować w dwóch kategoriach wiekowych (do 16 i powyżej 16 roku życia), w 4-osobowych grupach szkolnych. Turniej będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część to test zamknięty, składający się z 40 pytań. Spośród 4 odpowiedzi tylko jedna będzie poprawna. Pytania dotyczyć będą wiedzy o społeczeństwie, kulturze i historii Polski i Czech. Połowa pytań będzie dotyczyć Polski, a połowa Czech (czasem pytania będą dotyczyć zarówno Polski, jak i Czech). Na rozwiązanie uczestnicy będą mieć 50 minut. Pytania będą takie same dla uczestników z Polski i z Czech. Uczestnicy z Polski dostaną test w języku polskim, a uczestnicy z Czech w języku czeskim.

W drugiej części uczestnicy rozwiążą wylosowane dwa z czterech zadań praktycznych. Każda grupa będzie rozwiązywała je wspólnie. Lista 4 zadań praktycznych znajduje się poniżej:

1. Rozmówki polsko-czeskie
– Przyjechaliście do Czech. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje knedlików. Spróbuj się porozumieć (dla uczestników z Polski).
– Przyjechaliście do Polski. W restauracji chcielibyście zamówić 4 porcje pierogów ruskich. Spróbuj się porozumieć (dla uczestników z Czech).
2. Kolega ze Stanów Zjednoczonych, który mówi w Twoim języku chce pochwalić Ci się 4 zdjęciami, które zrobił w trakcie podróży. Pomóż mu odgadnąć, które zostały zrobione w Polsce, a które w Czechach. Odgadnij co przedstawiają.
3. Planujesz polsko-czeską podróż. Pokaż na mapie, do jakich 3 miejsc w Polsce, a do jakich 3 miejsc w Czechach warto pojechać i uzasadnij dlaczego (co tam się znajduje)
4. Kolega ma za zadanie rozpoznać, które z postaci były Polakami, a które Czechami oraz co ważnego zrobiły dla swoich narodów. Każda z drużyn dostanie 4 zdjęcia portrety osób.
Możliwe postaci polskie: Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Maria Curie-Skłodowska, Józef Piłsudski, Robert Lewandowski, Fryderyk Chopin
Możliwe postaci czeskie: Vaclav Havel, Tomáš Garrigue Masaryk, Antonín Dvořák, Petr Čech, Karel Gott, Jan Hus.

Wyżywienie i ewentualny nocleg

W przerwie uczestnicy będą mogli skorzystać z usług restauracji “Sportowa”, która mieści się w tym samym budynku, co hala, w której odbędą się zawody. Za okazaniem identyfikatora konkursowego uczestnicy będą mogli zakupić dwudaniowy obiad w cenie 15 zł. Z racji położenia Nowej Rudy zachęcamy do przyjazdu dzień wcześniej i zwiedzenia najważniejszych atrakcji turystycznych. Dla uczestników Hotel CTS mieszczący się obok miejsca, w którym odbędzie się konkurs przygotował także ofertę noclegu.

Wszelkich informacji udzielamy mailowo: kontakt@skozk.eu

Polub Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach na Facebooku

Główny organizator: Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Evropa Union w Broumovie, Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Patroni medialni: Gazeta Noworudzka, Gazeta Kłodzka, Gazeta Ząbkowicka, Gazeta Świebodzic, portal Klodzko24.eu, portal Nowaruda24.pl, czasopismo “Ziemia Kłodzka”.

Pliki do pobrania:
Regulamin Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach
Zagadnienia konkursowe
Zaproszenie i program

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu “Forum Polsko-Czeskie 2017”.