Inauguracja 28. edycji DNI

Niemcza, 18.06.2017 r.

W Niemczy uroczyście zainaugurowano 28. edycję Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Kilkaset osób wzięło udział w inauguracji kolejnej edycji DNI. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele św. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczy. Przewodniczył jej ks. Romuald Brudnowski. W kazaniu przedstawił swoje świadectwo jako księdza, który w latach 90-tych wyjechał misje do Czech, aby utworzyć nową parafię w jednej z dzielnic Pragi. Mówił o potrzebie dotarcia do serc ludzi oraz wadze bezpośredniego kontaktu księdza z mieszkańcami.

Tuż po mszy otwarto kolejną stację Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha, który prowadzi z Pragi aż do Gdańska. Pomysładawcą szlaku jest Julian Golak, główny organizator DNI. Za koncepcję merytoryczną odpowiada prof. Konrad Czapliński. Na koniec w Niemczańskim Ośrodku Kultury swoje zdolności zaprezentowali lokalni artyści.

DNI to cykl wydarzeń społeczno-kulturalnych, które odbywają się przez cały rok po obu stronach polsko-czeskiej granicy. Pierwsza edycja odbyła się w 1990 roku. Do dzisiaj zorganizowano ponad 1600 wydarzeń, takich jak koncerty, spektakle, wystawy, czy też konferencje.

Inauguracja odbyła się 18 czerwca w Niemczy. Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej było jednym z organizatorów wydarzenia.