Ogólnopolski Turniej Wiedzy “Pierwsza Pomoc”

Ju 22 maja 2017 roku odbędzie się jubileuszowy 15. Ogólnopolski Turniej Wiedzy “Pierwsza Pomoc” organizowany przez Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej przy współpracy z szeregiem instytucji oraz organizacji.

Jest taki jeden dzień w roku, gdy Nowa Ruda staje się prawdziwą stolicą polskiego ratownictwa. Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej co roku organizuje Turniej, w którym biorą udział drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

– Naszą misją jest promowanie najwyższych wartości i zasad udzielania pierwszej pomocy. Cieszę się, że już ponad 2 000 osób sprawdziło i wzbogaciło swoją wiedzę z ratowania ludzkiego życia – mówi Julian Golak, główny organizator wydarzenia i dodaje, że jak co roku zainteresowanie jest ogromne. Choć do Turnieju zostały jeszcze 2 miesiące szkoły z całej Polski zapisują się do udziału w rywalizacji. Na uwagę zwraca zaangażowanie wolontariuszy. – Zgłaszają się zarówno młodzi, jak i dorośli, którzy chcą włączyć się w organizację naszego przedsięwzięcia – mówi Golak

W tym roku do Nowej Rudy po raz czwarty przyjadą uczestnicy z całej Polski. Organizatorzy spodziewają się udziału nawet 80 drużyn, które do rywalizacji przygotowują się wraz ze swoimi nauczycielami.

Turniej składa się z dwóch części. Podczas pierwszej sprawdzana jest wiedza teoretyczna uczestników. W drugiej odsłonie Komisja Konkursowa ocenia praktyczne umiejętności ratowania ludzkiego życia przez młodzież biorącą udział w Turnieju. Na tej podstawie przyznawane są nagrody w trzech kategoriach „najlepsza szkoła gimnazjalna”, „najlepsza szkoła ponadgimnazjalna oraz „najlepszy uczestnik”. W ubiegłych latach były to m.in. wyjazdy do Brukseli, Strasburga i Pragi, a także specjalistyczne szkolenie z zakresu ratownictwa górskiego.

W przerwie pokaz swoich umiejętności zaprezentuje pogotowie ratunkowe z Kłodzka i Świdnicy oraz straż pożarna. W tym roku uczestnicy zobaczą również w jaki sposób funkcjonuje innowacyjna technologia KeyHelp, dzięki której możliwe jest odnajdywanie za pomocą dronów osób zaginionych.

Turniej odbędzie się 22 maja w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie-Słupcu. Rejestracja szkół, która odbywa się online, zakończy się 18 maja.