Polsko-Czeski Rok Kulturalny

W Świdnicy 5 kwietnia odbyła się uroczysta inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego 2017. To coroczne wydarzenie, które skupia organizatorów polsko-czeskich inicjatyw oraz podkreśla wagę współpracy pomiędzy naszymi narodami.

Głównym organizatorem wydarzenia był Julian Golak wiceprezes Stowarzyszenia Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej, a jednocześnie przewodniczący Komitet Organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz Beata-Moskal-Słaniewska – prezydent Świdnicy. W uroczystościach wzięli udział m.in. Jakub Karfik – ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Arkadiusz Ignasiak – konsul honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu.

Inauguracja rozpoczęła się od mszy świętej w świdnickiej katedrze. Biskup Ignacy Dec podczas przywitania podkreślił rolę Juliana Golaka w organizacji polsko-czeskich wydarzeń – To człowiek, który jest motorem wszystkich tych działań. Z roku na rok zachęca nowych ludzi do swojego pomysłu – mówił na rozpoczęcie liturgii bp Dec.

Podczas wystąpień w świdnickim nie zabrakło odwołań do historii. Beata Moskal – Słaniewska mówiła o Dobrawie, bez której nie byłoby polsko-czeskich relacji. Julian Golak przywołał natomiast św. Wojciecha. Ambasador Jakub Karfik podkreślił znaczenie kultury, o którą należy dbać, ponieważ jest krucha.

W teatrze wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Otrzymali je: Helena Ogriscenkowa – twórca dziecięcych i młodzieżowych grup baletowych, Rudolf Vogel – czeski nauczyciel muzyki i organizator koncertów, Henryk Hnatiuk – animator kultury z Mieroszowa, Danuta Gołdon-Legler – śpiewaczka i reżyser, Grzegorz Kuzioła – artysta muzyk, Barbara Perczyńska z Wrocławia, Mirosława Briń – twórca i dyrygent polsko-czeskiego chóru oraz Dariusz Chojecki z Nowej Rudy.